Z okazji Święta Pułkowego zaśpiewał Chór Speranza. Fot. RJ
W Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbył się wyjątkowy koncert Chóru Speranza, zorganizowany z okazji Święta Pułkowego 37 Pułku Piechoty. Uroczystości te są obchodzone już po raz 44. Realizowane są od początku przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a w ostatnich latach we współpracy z PUL Liceum Mundurowym im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie oraz Stowarzyszeniem Pułk 37. Wydarzenie sfinansowano w ramach zadania publicznego ze środków Prezydenta Miasta Kutna.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przewodniczący Rady Miasta Kutna Paweł Markiewicz oraz radny Rady Miasta Rafał Jóźwiak. Prezes TPZK Barbara Herman szczególnie powitała Marię Bożenę Jóźwiak, córkę kapitana Mieczysława Bobrownickiego – dowódcy kompanii 37 Pułku Piechoty.
Chór Speranza pod dyrekcją Cezarego Górczyńskiego zaprezentował bogaty repertuar polskich pieśni patriotycznych i wojskowych, wykonywanych niegdyś przez legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy II Rzeczypospolitej oraz uczestników II wojny światowej. Nie zabrakło również żurawiejek, czyli wesołych przyśpiewek ułańskich, które spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności.
37 Łęczycki Pułk Piechoty im. księcia Józefa Poniatowskiego był jednostką szczególnie związaną z Kutnem. Jego początki sięgają 1918 roku, gdy powstał w Przemyślu, a już od 1921 roku pułk stacjonował w Kutnie, stając się ważną częścią życia miasta i jego mieszkańców. Żołnierze pułku walczyli w wojnie polsko-ukraińskiej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku. Szczególnie zasłynęli podczas walk nad Bzurą. W okresie międzywojennym pułk aktywnie uczestniczył także w życiu społecznym i kulturalnym Kutna, współpracując z miejscowymi organizacjami i szkołami.
Tradycje 37 Pułku Piechoty są do dziś pielęgnowane przez lokalne środowiska patriotyczne i historyczne, a coroczne święto pułkowe stanowi ważny element przypominania o bohaterstwie żołnierzy związanych z Kutnem. (red.)

