Fot.Fundacja Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna
W holu Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie odbył się wernisaż wystawy edukacyjnej pt. „Podwójnie zapomniani. Żydowscy oficerowie Wojska Polskiego wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Wydarzenie miało miejsce 21 maja 2026 roku i zgromadziło przedstawicieli samorządu, środowisk społecznych oraz mieszkańców zainteresowanych historią i pamięcią o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
Otwarcia wystawy dokonali prezes Fundacja Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna Luc Albinski, zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak, przewodnicząca rady fundacji Wanda Albinska oraz regionalista i badacz tematyki katyńskiej Andrzej Olewnik. Organizatorzy podkreślali znaczenie pielęgnowania pamięci historycznej oraz przypominania o losach żydowskich oficerów Wojska Polskiego, którzy stali się ofiarami sowieckiego terroru.
Szczególne podziękowania skierowano do dyrektor szkoły Iwony Pietrzak za zaproszenie wystawy do placówki i umożliwienie młodzieży zapoznania się z tą ważną częścią historii Polski i polskich Żydów.
Ekspozycja została przygotowana przez Fundację Przyjaciele i Rodziny Żydowskie Miasta Kutna w ramach zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kutna. Autorem wystawy jest Luc Albinski, projekt graficzny przygotowała Jacqui Meyer, natomiast konsultacji merytorycznej udzielił Andrzej Olewnik. Wystawa składa się z dziewięciu plansz i będzie prezentowana w kutnowskich szkołach podstawowych i średnich – w każdej placówce przez pięć dni.
Partnerem wystawy jest Fundacja Rodzin Katyńskich Pochodzenia Żydowskiego, założona przez Luca Albinskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Muzeum Katyńskie. Projekt „Zachor znaczy pamiętaj!” realizowany jest pod honorowym patronatem prezydenta miasta Kutna Mariusza Sikory, Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Partnerem zadania jest również Kutnowski Dom Kultury.
Wystawa przypomina dramatyczne wydarzenia z wiosny 1940 roku, kiedy funkcjonariusze sowieckiego NKWD zamordowali blisko 22 tysiące obywateli II Rzeczypospolitej. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i przedstawiciele inteligencji. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmują żydowscy oficerowie Wojska Polskiego, których – według historyków – było ponad pięciuset. Wielu z nich stanowili oficerowie rezerwy: lekarze, farmaceuci, prawnicy czy inżynierowie, którzy w czasie pokoju wykonywali swoje zawody, a po wybuchu wojny zostali zmobilizowani do służby wojskowej.
Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku tysiące polskich oficerów trafiło do obozów NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Wiosną 1940 roku zostali zamordowani. Organizatorzy wystawy podkreślają, że los żydowskich oficerów Wojska Polskiego jest częścią wspólnej historii Polaków i Żydów oraz świadectwem planowego niszczenia elit II Rzeczypospolitej przez sowiecki aparat terroru. (NiN)

