2026-06-15
1000053960

Fot. Teresa Gruszczyńska

W przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w ramach spotkań czwartkowych w Dworku Modrzewiowym gościliśmy Ewę Tomczewską-Budniak, kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Zgierzu Filia w Kutnie. Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji pt. „Książka – Twój przyjaciel”.

Zapoznaliśmy się z różnymi ciekawostkami z bogatej historii Biblioteki, powołanej na początku 1950 roku, m.in. lokalizacje na przestrzeni lat, „dziwne zbiegi okoliczności”, interesujące unikatowe pozycje biblioteczne. Wśród ogromnej ilości książek zgromadzonych w Bibliotece Pedagogicznej znajdują się pozycje nie tylko dla nauczycieli, studentów kierunków pedagogicznych, ale również beletrystyka i warte uwagi bajki japońskie. Nasza gościni opowiedziała również o swoich doświadczeniach z przedszkolakami i młodzieżą szkolną nabytych na organizowanych licznych spotkaniach bibliotecznych. Wykorzystując różne sposoby (łamańce językowe, konkursy, zabawę, malowanki) prelegentka w dobie wszechobecnego internetu i mediów społecznościowych, zachęca młode pokolenie do czytania książek. W wielu domach młodych rodziców nie ma książek, bo „się kurzą”, jest natomiast laptop czy tablet, gdzie wszystko można znaleźć.

Ewa Tomczewska-Budniak to nie tylko pracownik, ale bibliotekarz z pasją, ogromną intuicją, potrafiący „podsunąć” czytelnikowi pozycję książkową, której tematyka może nie tylko zainteresować, ale pozytywnie zmienić i poszerzyć sposób patrzenia na świat.

Zwrócono uwagę jak ważne jest czytanie książek, choć nas seniorów nie trzeba o tym przekonywać. Książki uczą, bawią, wychowują, ubogacają człowieka pod każdym względem. Książka jest uznawana za najlepszego przyjaciela, ponieważ – podobnie jak wierny druh – nigdy nas nie oszukuje, nie zazdrości i zawsze jest dostępna, oferując wiedzę, relaks oraz rozwój wyobraźni. To lojalny towarzysz, który poszerza horyzonty, uczy empatii i pozwala przenieść się do fascynujących światów, rozładowując stres.

Jak powiedział Marek Tulliusz Cyceron: „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

Teresa Gruszczyńska

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku