W Lesie Rzuchowskim, w miejscu byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Żydom z Polski centralnej zamordowanym przez Niemców podczas II wojny światowej. Wydarzenie zaplanowano na 28 maja 2026 roku o godz. 11.00.
Tablica zostanie umieszczona na Ścianie Pamięci. Upamiętni ofiary pochodzące m.in. z Kutna, Krośniewic, Żychlina, Gostynina, Gąbina, Kłodawy, Koła, Włocławka i wielu innych miejscowości regionu, które zginęły w niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof.
Organizatorami uroczystości są Stowarzyszenie Potomków Żydów Polski Centralnej (ADJCP) oraz Forum Dialogu. W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele organizacji żydowskich, instytucji pamięci oraz lokalnych środowisk zaangażowanych w upamiętnianie historii polskich Żydów.
Zaplanowano, że uczestnicy zgromadzą się przed Pomnikiem Ofiar Zagłady w Lesie Rzuchowskim. Oficjalnego powitania dokonają przedstawiciele Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz członkowie ADJCP. Potem nastąpi wspólne przejście do Ściany Pamięci, gdzie odbędą się przemówienia oraz uroczyste odsłonięcie tablicy.
Głos zabiorą m.in. Marysia Galbraith i Lawrence Zlatkin ze Stowarzyszenia Potomków Żydów Polski Centralnej oraz przedstawiciel Forum Dialogu. Po odsłonięciu tablicy przewidziano modlitwę za zmarłych, składanie kwiatów i zniczy oraz odczytanie listów skierowanych do uczestników uroczystości.
Kulmhof był pierwszym niemieckim obozem zagłady utworzonym na okupowanych ziemiach polskich. To właśnie tam, przy użyciu samochodów-komór gazowych, Niemcy dokonali masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Miejsce to pozostaje symbolem tragicznego losu żydowskiej społeczności regionu i niemieckiego okrucieństwa.
