Fot. Starostwo Powiatowe w Kutnie
Były Kościół Garnizonowy w Kutnie-Łąkoszynie stał się miejscem wyjątkowej uroczystości związanej ze Świętem Pułkowym 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Wydarzenie, które odbyło się 10 maja 2026 roku, zostało przygotowane i przeprowadzone przez Ochotniczy Szwadron Kawalerii 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kutnie. Tradycje tej zasłużonej jednostki, która odznaczyła się w walce o niepodległość podczas wojny z Rosją bolszewicką oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku, są dziś pielęgnowane przez Stowarzyszenie działające na terenie powiatu kutnowskiego.
Centralnym punktem obchodów była msza święta, która rozpoczęła się o godzinie 11.00. Eucharystii przewodniczył ks. kanonik, proboszcz Piotr Sapiński. Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii do świątyni wprowadzono dwa sztandary – Stowarzyszenia oraz Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich z Bielaw. Uroczystości towarzyszyły sygnały wojskowe, marsz pułkowy oraz hymn państwowy, odśpiewany przez licznie zgromadzonych wiernych. Poczty sztandarowe zajęły miejsca w pobliżu ołtarza, natomiast ułani pełnili honorową wartę przed prezbiterium. W uroczystości uczestniczyli liczni goście, wśród których znaleźli się m.in.: Tadeusz Woźniak, poseł na Sejm RP, starosta Daniel Kowalik, Marek Drabik – przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Ewa Marciniak – sekretarz Powiatu Kutnowskiego, Katarzyna Erdman – burmistrz Krośniewic, Ksenia Stasiak – dyrektor Muzeum in. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Barbara Łącka – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie, Janusz Kołodziejski – radny Rady Miasta Kutno, Jerzy Pawlak – nauczyciel Zespołu Szkół w Kutnie-Azorach. Wszystkich przybyłych powitał ks. Piotr Sapiński, a zaproszone panie zostały obdarowane czerwonymi różami przez ułanów.
Po zakończeniu części liturgicznej przedstawiciele Stowarzyszenia wręczyli pamiątkowe identyfikatory tożsamości, tzw. nieśmiertelniki – ks. Piotrowi Sapińskiemu oraz Jerzemu Pawlakowi. Dalsza część uroczystości odbyła się przed kościołem, przy ścianie pamięci. Po odprowadzeniu pocztów sztandarowych nastąpiło składanie kwiatów przez przedstawicieli władz i zaproszonych gości. Towarzyszył temu sygnał wojskowy, a kawalerzyści oddali honory prezentując broń. Starostwo Powiatowe w Kutnie od lat wspiera inicjatywy mające na celu krzewienie postaw patriotycznych oraz popularyzowanie historii regionu i kraju. Współpraca z Ochotniczym Szwadronem Kawalerii 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich pozwala na godną oprawę najważniejszych rocznic i wydarzeń historycznych. Na zakończenie starosta Daniel Kowalik podziękował ks. kan. Piotrowi Sapińskiemu za życzliwość i wsparcie dla działań podejmowanych przez stowarzyszenie i samorząd. (Starostwo Pow.w Kutnie)


